Auto proklizava pri kretanju

Ako vaš automobil proklizava pri kretanju, to može biti znak nekoliko potencijalnih problema ili uvjeta koji utječu na prianjanje guma s podlogom. Proklizavanje je neugodno, ali i opasno, pogotovo u uvjetima slabog prianjanja kao što su kiša, snijeg ili prljavština na cesti. Evo nekoliko glavnih razloga zašto automobil proklizava pri kretanju i što možete poduzeti:

Istrošene gume

Gume su ključne za prianjanje na cesti, pa ako su istrošene, vozilo će imati poteškoća s trakcijom, posebno pri kretanju iz mjesta. Ako je gazni sloj guma značajno istrošen, vozilo će sklonije proklizavanju, osobito na mokrim ili skliskim cestama. Provjerite dubinu profila svojih guma; ako je manja od preporučenih 3-4 mm, razmislite o zamjeni guma.

Loš pritisak u gumama

Neodgovarajući pritisak u gumama također može uzrokovati proklizavanje. Ako su gume premalo napuhane, površina koja dodiruje cestu bit će neujednačena, što smanjuje prianjanje. S druge strane, previše napuhane gume mogu smanjiti kontakt gume s cestom i dovesti do gubitka trakcije. Preporučuje se redovito provjeravati pritisak u gumama i prilagoditi ga prema preporukama proizvođača vozila.

Neispravan ili loše podešen sustav za kontrolu trakcije (TCS)

Automobili opremljeni sustavom za kontrolu trakcije (TCS) koriste senzore za detekciju proklizavanja i pomažu u vraćanju kontrole nad vozilom. Ako sustav trakcije ne radi ispravno ili je isključen, vozilo će lakše proklizati pri kretanju, osobito na skliskim površinama. Provjerite je li TCS aktivan, a ako svijetli upozorenje na kontrolnoj ploči, posjetite mehaničara kako biste dijagnosticirali kvar.

Vožnja po skliskim podlogama

Ako vozite po skliskim uvjetima, kao što su kišne, snježne ili zaleđene ceste, proklizavanje je čest problem. Na ovim površinama, čak i ispravne i dobro napuhane gume mogu izgubiti prianjanje, osobito ako naglo ubrzavate. Uvijek je preporuka prilagoditi vožnju uvjetima na cesti – nježno ubrzavati i izbjegavati nagle pokrete volanom kako bi se smanjio rizik od proklizavanja.

Prevelika snaga ili prebrzo ubrzavanje

Ako automobil ima snažan motor, a vi naglo ubrzavate, kotači mogu izgubiti trakciju i proklizati, osobito ako je podloga skliska. Ovo je čest problem kod automobila s pogonom na stražnje kotače, ali može se dogoditi i kod automobila s pogonom na prednje ili sve kotače. Uvijek je dobra ideja polako ubrzavati i ravnomjerno pritisnuti papučicu gasa kako bi gume zadržale optimalan kontakt s podlogom.

Pogon i diferencijal

Problemi s pogonskim sustavom ili diferencijalom mogu dovesti do neravnomjerne raspodjele snage na kotače, što može uzrokovati proklizavanje pri kretanju. Ako jedan kotač dobiva više snage nego drugi, taj kotač će lakše izgubiti trakciju. Provjerite je li diferencijal ispravan, osobito ako primijetite da proklizavanje uvijek dolazi s istog kotača.

Problemi s kvačilom

Ako imate ručni mjenjač i dođe do proklizavanja pri kretanju, problem može biti u kvačilu. Ako kvačilo ne prenosi snagu ravnomjerno, vozilo može proklizati. To se obično događa ako je kvačilo istrošeno ili ako ga ne koristite ispravno (prebrzo ili presporo puštanje pedale kvačila).

Onečišćenje na cesti (ulje, blato, pijesak)

Na cesti mogu biti prisutne tvari poput ulja, blata ili pijeska koje smanjuju prianjanje guma. Proklizavanje na takvim podlogama može se dogoditi i s potpuno ispravnim automobilom, osobito ako se vozi bez opreza. U ovakvim situacijama prilagodite brzinu i vozite pažljivije.

Preporuka:

Provjerite stanje guma – osigurajte da su gume u dobrom stanju i s odgovarajućim pritiskom. Ako su gume istrošene, zamijenite ih novima koje nude bolje prianjanje, posebno ako vozite u teškim vremenskim uvjetima.

Održavajte kontrolu trakcije – redovito provjeravajte rad sustava za kontrolu trakcije. Ako primijetite bilo kakva upozorenja na instrument ploči, potražite stručnu pomoć kako biste popravili sustav.

Prilagodite vožnju uvjetima na cesti – ako je cesta skliska, prilagodite vožnju nježnim ubrzavanjem i izbjegavajte nagle manevre. Tako ćete smanjiti rizik od gubitka trakcije.

Provjerite sustav pogona – ako proklizavanje traje unatoč ispravnim gumama i vozačkim tehnikama, posjetite mehaničara kako biste provjerili stanje pogonskog sustava, diferencijala i mjenjača.

Prilagodba kvačila – kod ručnih mjenjača, obratite pažnju na pravilno korištenje kvačila i, ako je potrebno, zamijenite istrošeno kvačilo.

Sprječavanje proklizavanja ključ je sigurnosti na cesti, stoga je važno održavati automobil i prilagoditi vožnju kako biste izbjegli nesigurne situacije.

Auto trese na 80 km

Ako se vaš automobil trese pri brzini od oko 80 km/h, to može biti znak nekoliko različitih problema, obično povezanih s kotačima, gumama ili ovjesom.

Imate pitanje vezano za automobile?