Kupio sam polovni auto VW Passat business 2,0 tdi, 110 kw – 150 ks, 2021 godište, 90 000 km. U unutrašnjoj strani na zadnjem dijelu prilikom vožnje čuje se određeni šum . Par sati vožnje autoputom 120-140 km na sat stvara mi neugodu u ušima. Osjećaj je kao slaba izolacija. Na prvoj probnoj vožnji sa ovlaštenom serviserom rečeno je da je to normalno i da ne vide neki problem. Kako to meni i dalje smeta kupio sam mjerač buke da izmjerim buku. Mjeraćem buke izmjereno je od 75 db iza prednjeg sjedala do 82,9 db prema zadnjem dijelu auta. Šum sam ponovno reklamirao, ponovno na probnu vožnju. Odgovor ovlaštenog majstora je da ne zna. da možda takvi auti imaju takvu buku, da će provjeriti sa drugim sličnim autom koja je razlika. Zanima me Vaše mišljenje ? Dali je negdje propisano koliko bi trebala biti najviša buka u autu.
Vaše iskustvo s bučnim stražnjim dijelom Passata Business 2.0 TDI svakako je neugodno, pogotovo ako se buka osjeća tijekom duljih vožnji. Razumljivo je da želite znati postoji li neko zakonsko mjerilo za unutrašnju buku u automobilima.
Regulative i mjerila – što propisuju zakoni?
Prema dostupnim informacijama, postoje brojni propisi koji se odnose na emisiju buke vozila, ali oni se uglavnom fokusiraju na buku koju vozilo emitira prema van, a ne nužno na razinu buke unutar kabine. Na primjer, Pravilnik o tehničkim uvjetima vozila u prometu (dostupan na službenoj stranici CVH) propisuje različite tehničke zahtjeve koji se odnose na dimenzije, mase i opremu vozila, ali u većini slučajeva nema eksplicitno definiranih maksimalnih vrijednosti za unutrašnju buku kod standardnih osobnih automobila.
Unutarnja buka kod vozila – industrijski standardi i proizvođačke specifikacije
Unutrašnja buka je često rezultat kombinacije faktora: aerodinamičkog dizajna, kvalitete materijala, zvučne izolacije i stanja vozila. Proizvođači postavljaju vlastite ciljeve kako bi osigurali ugodnu vožnju, no ti se ciljevi obično ne definiraju zakonski, već kao dio konkurentske ponude i udobnosti. Tako, iako su neki modeli testirani prema internim standardima, u pravu ne postoji univerzalna maksimalna vrijednost buke unutar kabine koja bi bila propisana zakonom.
Mjerenja koja ste obavili (75 dB ispred vozača do 82,9 dB u stražnjem dijelu) mogu, ovisno o testnom okruženju i uvjetima, biti unutar raspona koji se smatra „normalnim“ za određeni model. Međutim, ako se buka čini prekomjernom, možda je riječ o varijacijama u stanju zvučne izolacije – primjerice, zbog nekih odvojenih konstrukcijskih elemenata ili eventualnog manjih oštećenja koje nisu vidljive na prvi pogled. Preporučljivo je usporediti ove rezultate s drugim vozilima istog modela, ako je to moguće, kako biste imali jasniju sliku.
Trenutno ne postoji zakonski propis koji izričito određuje maksimalnu dozvoljenu unutrašnju buku u standardnim osobnim automobilima. Regulative se primarno odnose na buku koju vozilo emitira prema van, dok se unutrašnja buka uglavnom uređuje kroz proizvođačke specifikacije i standarde udobnosti. Ukoliko vas buka i dalje muči, možete nastaviti s reklamacijama kod ovlaštene službe, a također se možete raspitati o mogućnostima dodatne zvučne izolacije ili provesti usporedbu s drugim vozilima iste klase.
Napomena: Nisam potpuno siguran da li postoji neki specifičan standard za unutrašnju buku kod svih automobila, budući da se ona u praksi mjeri i interpretira na različite načine, te se u većini slučajeva radi o proizvođačkim preporukama, a ne o zakonski obveznim normama.
Standardi i dodatni tehnički pregledi vozila također se provode unutar EU okvirnih propisa koji se primarno odnose na vanjsku emisiju buke, a unutrašnja buka ostaje unutar područja proizvođačkih specifikacija.