Dijagnosticiranje problema s obrtajima u leru

Problemi s obrtajima u leru mogu biti frustrirajući za svakog vozača. Svi smo se mi barem jednom susreli s situacijom kada auto umjesto da mirno miruje, počne drhtati, bujati ili se čak gasi. Ovaj članak posvećen je razotkrivanju raznih uzroka tih poteškoća, kao i pružanju savjeta za dijagnosticiranje i rješavanje problema. Ako ste se pitali zašto vaš automobil “igra” u leru, ostanite s nama jer ćemo to raspraviti iz više perspektiva.

Što su obrtaji u leru?

Obrtaji u leru predstavljaju broj okretaja motora kada je vozilo u mirovanju, a vozač ne pritisne papučicu gasa. Idealni obrtaji u leru obično se nalaze između 600 i 1000 okretaja u minuti, ovisno o tipu vozila. S obzirom na to, kada obrtaji počnu nepravilno skakati ili se spuštati ispod tog raspona, postavlja se pitanje što se zapravo događa pod haubom.

Simptomi problema s obrtajima u leru

Prirodno je da se vozač zabrine kada primijeti da njegov automobil ne radi kako treba. Evo nekih od najčešćih simptoma koji upućuju na probleme s obrtajima:

– Nepravilni3 obrtaji: Ako su obrtaji u leru previsoki ili preniski, to može značiti da nešto nije u redu. Visoki obrtaji (iznad 1000) mogu ukazivati na prekomjernu količinu zraka koja ulazi u motor, dok niski obrtaji (ispod 600) mogu uzrokovati gašenje motora.
– Gasenje motora: Ako se motor gasi prilikom mirovanja ili prilikom vožnje u sporijem tempu, to je ozbiljan simptom koji zahtijeva pažnju.
– Drhtanje vozila: Osjetite li vibracije kroz volan ili sjedala, to je također znak upozorenja. Moguće je da su problemi s motorom uzrokovali ovo neprijatno stanje.
– Lampica upozorenja na instrument ploči: Ako na instrument ploči zasvijetli lampica koja označava problem s motorom ili sustavom ispušnih plinova – ne ignorirajte je.

  Passat: Hlađenje motora – kada sustav zakuca i kako ga popraviti

Uzroci problema s obrtajima u leru

Kako biste što bolje razumjeli ovaj problem, važno je znati što može uzrokovati poremećaje u radu motora. Razlozi mogu varirati od jednostavnih, poput prljavih filtera, do složenijih, poput problema s elektronikom. Razradit ćemo najčešće uzroke.

Prljavi ili neispravni senzori

Jedan od glavnih osumnjičenika kada govorimo o problemima s obrtajima su senzori. Moderni motori opremljeni su raznim senzorima koji prate protok zraka i goriva. Primjerice, senzor protoka zraka (MAF) može se zaprljati, što uzrokuje da motor ne dobije pravilnu količinu mješavine zraka i goriva. Ako primijetite da obrtaji variraju, prva stvar koju treba provjeriti jest stanje ovih senzora.

Problem s prazninom u usisnom sustavu

Još jedan često zanemariv uzrok su praznine u usisnom sustavu. Pukotine ili neispravne brtve mogu dopustiti da zrak ulazi u motor bez kontrole, što rezultira nepravilnim obrtajima. Ovakvi problemi često su prikriveni jednostavnim znakovima koji se pojavljuju tijekom vožnje, poput slabije reaktivnosti vozila.

Filteri i gorivo

Ne prilikom svakog pregleda, vozači često zaborave provjeriti stanje filtera goriva i zraka. Ako su ovi filteri zaprljani, mogu ometati protok goriva ili zraka, što rezultira lošim radom motora. Gubitak snage ili poteškoće pri pokretanju vozila su znakovi koji upućuju na potrebu za zamjenom filtera. Uvijek je pametno konzultirati servisera ili mehaničara oko promjena filtera.

Električni problemi

Naše automobile većinom pokreće elektronika, a kvarovi električnih komponenti također mogu uzrokovati probleme s obrtajima. Na primjer, greške u ECU (elektronična kontrolna jedinica) mogu uzrokovati varijacije u obrtajima, slanje pogrešnih informacija različitim sustavima.

Kako dijagnosticirati problem?

Sada kada znamo što može uzrokovati problem, kako ga dijagnosticirati? Postoji nekoliko koraka koje možete slijediti kako biste došli do rješenja.

  Greške u vožnji - Nekorištenje retrovizora

Vizualna provjera

Krenite od temelja. Otevite haubu i pogledajte motor. Provjerite ima li vidljivih oštećenja ili abrazija. Provjerite hoće li koji od crijeva imati znakove trošenja ili puknuća, a isto tako provjerite i hasportske brtvila. Kada ste u tom procesu, obavezno provjerite i nivo tekućine motora.

Korištenje dijagnostičkog alata

Ako imate ili možete posuditi OBD-II dijagnostički alat, on vam može pomoći identificirati respiratore. Ovi alati mogu očitati greške zapisane u ECU-u. Dobar dijagnostički alat osim error koda može pružiti i neka dodatna načela koja koriste prilikom rada s motorom.

Testiranje senzora i komponenti

Započnite sa senzorima. Ako imate multimetar, možete provjeriti ispravnost senzora. Mjerenje napona i otpora senzora može ukazati na to rade li ispravno ili ne. Ako sumnjate u određeni senzor, savjetujem vam da ga odnesete na servis na detaljnije ispitivanje.

Posjet mehaničaru

Ako nijedna od navedenih dijagnostičkih metoda nije dala rezultat, vrijeme je da se obratite stručnjaku. Iskusni mehaničar imat će opremu i znanje potrebne za identifikaciju problema. Ponekad je bolje prepustiti stvari profesionalcima, pogotovo kada je u pitanju motor.

Rješavanje problema s obrtajima u leru može biti izazovno, ali sa pravim informacijama i dijagnostičkim pristupom, možete znatno pojednostaviti cijeli proces. U svakom slučaju, nudite li svom automobilu redovno održavanje, šanse su da ćete smanjiti rizik od nastanka problema u budućnosti. Srećom, uz malo truda i strpljenja, većina vas neće morati postati mehaničari kako bi riješili ove izazove. Samo imajte na umu da je informiranje ključ.