Ako ste se ikada suočili s ispražnjenim akumulatorom, znate koliko neugodno to može biti, posebno u hitnim situacijama. Iako se problem čini složenim, pokretanje automobila pomoću kablova za startanje – poznatih kao „kleme“ – jednostavan je postupak kada se provodi ispravno. U ovom vodiču detaljno ćemo objasniti kako sigurno i uspješno upaliti automobil pomoću klema, uz naglasak na mjere opreza i preporučene prakse.
Priprema za postupak
Prije nego što započnete s postupkom, ključno je imati sve potrebne alate i osigurati sigurno okruženje. Pripremite ispravan set kablova za startanje te osigurajte da je pomoćno vozilo dostupno. Oba vozila trebaju biti parkirana na ravnoj i stabilnoj površini, daleko od prometa. Pobrinite se da su vozila ugašena, a ručna kočnica povučena.
Kvalitetni kablovi za startanje trebali bi biti u dobrom stanju, bez oštećenja ili znakova korozije. Također, provjerite kompatibilnost akumulatora oba vozila. Najčešće se koristi standardni napon od 12V, ali uvijek je dobro potvrditi ove informacije u priručniku za vozilo.
Položaj vozila i identifikacija akumulatora
Postavite vozila dovoljno blizu da kablovi mogu dosegnuti oba akumulatora, ali pazite da se vozila ne dodiruju. U većini slučajeva vozila ćete postaviti licem u lice, no to može ovisiti o položaju akumulatora. Nakon što otvorite haubu, locirajte akumulatore i njihove polove. Pozitivni pol označen je znakom „+“ ili crvenom bojom, dok je negativni pol označen znakom „-“ ili crnom bojom.
Pravilno spajanje kablova
Kada ste spremni, slijedite točan redoslijed spajanja kablova. Prvo spojite jedan kraj crvenog kabela na pozitivni pol ispražnjenog akumulatora. Drugi kraj crvenog kabela spojite na pozitivni pol akumulatora pomoćnog vozila. Nakon toga, jedan kraj crnog kabela spojite na negativni pol pomoćnog akumulatora, a drugi kraj na nepokretni metalni dio motora ili šasije vozila s ispražnjenim akumulatorom.
Važno je napomenuti da se negativni kabel ne smije spajati direktno na negativni pol ispražnjenog akumulatora. Time smanjujete rizik od iskrenja koje može izazvati požar ili dodatno oštetiti akumulator.
Pokretanje vozila
Nakon što su kablovi pravilno spojeni, pokrenite pomoćno vozilo i ostavite ga da radi nekoliko minuta. Ovaj korak omogućuje prijenos energije iz punog akumulatora u ispražnjeni. Zatim pokušajte upaliti vozilo s ispražnjenim akumulatorom. Ako ne uspije iz prvog pokušaja, pričekajte još nekoliko minuta prije novog pokušaja. U slučaju višestrukih neuspjeha, provjerite spojeve kablova i stanje akumulatora.
Uklanjanje kablova
Kada uspješno upalite vozilo s ispražnjenim akumulatorom, važno je pravilno ukloniti kablove kako biste izbjegli štetu ili ozljede. Počnite s uklanjanjem crnog kabela, prvo s metalnog dijela na vozilu koje ste pokrenuli, a zatim s negativnog pola na pomoćnom vozilu. Potom uklonite crveni kabel, prvo s pozitivnog pola na pomoćnom vozilu, a zatim s pozitivnog pola na vozilu koje ste pokrenuli.
Što nakon pokretanja vozila?
Nakon što je vozilo upaljeno, preporučuje se vožnja od najmanje 20 minuta kako bi se akumulator dovoljno napunio. Ovo je privremeno rješenje, a ako se problem s ispražnjenim akumulatorom ponavlja, potrebno je detaljnije provjeriti njegovo stanje. U nekim slučajevima, zamjena akumulatora može biti jedino rješenje.
Prevencija problema s akumulatorom
Redovito održavanje akumulatora može spriječiti mnoge probleme. Povremeno provjeravajte napon akumulatora, posebno prije zimskih mjeseci kada su niske temperature čest uzrok problema. Također, osigurajte da su svi priključci na akumulatoru čvrsto povezani i bez korozije.
Ako vozilo dulje vrijeme stoji, povremeno ga upalite kako biste spriječili pražnjenje akumulatora. Dodatno, koristite elektroničke uređaje u vozilu (poput svjetala ili radija) samo dok je motor upaljen.
Pokretanje vozila pomoću klema može biti brzo i sigurno ako se postupak pravilno provodi. Slijedeći ove korake i savjete, izbjeći ćete uobičajene pogreške i zaštititi vozilo od oštećenja. Ipak, ako niste sigurni u postupak ili nemate odgovarajuću opremu, bolje je zatražiti pomoć stručnjaka ili automehaničara.