Sadržaj
ToggleAko ste ikada primijetili da vaš auto “sam od sebe” dodaje gas dok je u leru, znate koliko to može biti frustrirajuće. Osjećaj kao da ste u vožnji po čudnom filmu, gdje se vozilo ponaša poput vojnika koji se ponaša bez ikakvih komandi. Ovakvi problemi mogu izazvati stres, pogotovo ako se ne razumijete u mehaniku automobila. No, niste sami u ovome! Mnogi vozači se suočavaju s istim pitanjem, a uzroci su često jednostavniji nego što se čini. U nastavku ćemo istražiti pet najčešćih uzroka zbog kojih auto može dodavati gas u leru, a također ćemo vam ponuditi nekoliko praktičnih savjeta kako da se nosite s tim problemom.
1. Problemi sa sustavom za gorivo
Jedan od prvih razloga koji može uzrokovati da auto dodaje gas u leru je problem sa sustavom za gorivo. Ovo može uključivati začepljenje injektora goriva ili kvar pumpe goriva. Ako su injektori zaprljani, ne mogu pravilno miješati gorivo i zrak, što može dovesti do prekomjerne količine goriva u motor.
Zamislite to ovako: zamislite da pokušavate napuniti čašu vodom dok netko neprekidno doda vodu u čašu bez prestanka. Na kraju, čaša će preliti, a situacija s motorom nije puno drugačija. U tom slučaju, rješenje može biti jednostavno. Redovno održavanje sustava goriva, uključujući čišćenje injektora, može drastično smanjiti vjerojatnost ovakvih problema.
2. Neispravni senzori
Senzori u vašem vozilu su ključni za pravilno funkcioniranje motora. Ako senzori, posebno senzor protoka zraka ili senzor položaja leptirasti krova (throttle position sensor), ne rade ispravno, informacija koju šalju ECU (elektronskoj jedinici za upravljanje) može biti netočna.
Na primjer, ako senzor protoka zraka šalje lažne poruke o tome koliko zraka ulazi u motor, ECU može “pomisliti” da je potrebno više goriva, što može uzrokovati da motor ubrzava i dodaje gas u leru. U ovom slučaju, vozači često prijavljuju da auto ubrzava bez pritiska na papučicu gasa. Redovito provjeravanje senzora i njihove zamjene može pomoći u izbjegavanju ovakvih problema.
3. Poremećaj u pogonskom sustavu
Sustav paljenja može također biti krivac u situacijama kada se auto ponaša čudno. Ako svjećice nisu ispravne ili su kočnice previše zasićene, motor se može ponašati kao da želi “”pobjeći”” iz mjesta. Znam, zvuči kao da vaš auto ima vlastitu osobnost!
Jedan od znakova problema sa svjećicama može biti i loša potrošnja goriva ili nepravilan rad motora. Zamjena svjećica svaki put kada ih se počne primjećivati ili redovit pregled pogonskog sustava može pomoći u održavanju automobila u optimalnom stanju. Razmislite o tome kao o tome da svom automobilu pružite malo luksuza, jer i autima je ponekad potrebna pažnja!
4. Kvar na mjenjaču
Svi znamo da je mjenjač jedan od najvažnijih dijelova automobila. Ako imate automatski mjenjač, kvar može uzrokovati dodavanje gasa u leru. To se može dogoditi zbog problema s hidrauličkim sustavom ili sklapanjem mjenjača. U takvim situacijama, vozači često primijete da se motor “”bori”” da se prebacuje u viši stupanj prijenosa.
Mjenjači su komplicirani i često skupi za popravak, zbog čega je bitno odmah reagirati kad primijetite bilo kakve abnormalnosti. Razgovor s mehaničarom i dijagnosticiranje problema što je prije moguće može vam dugoročno uštedjeti novac i vrijeme.
5. Zrak u sustavu hlađenja
Zrak u sustavu hlađenja može uzrokovati da auto ne radi ispravno. Ovaj problem nije toliko uobičajen, ali može se dogoditi, posebno ako ste recently radili na sustavu hlađenja. Ako motor pregrije, također može reagirati dodavanjem gasa kako bi se pokušao “ohladiti”.
Zamislite da ste vi u teretani i previše se trudite – tijelo će početi brže raditi kako bi se ohladilo. U motoru se događa isto. Osigurajte da je sustav hlađenja pravilno napunjen, te izbjegnite vožnju u ekstremnim uvjetima dok se problem ne riješi.
Kako postupati kad se problemi jave?
Kao što smo naučili, postoje razni uzroci zbog kojih auto može dodavati gas u leru. No, što učiniti kada se suočite s ovim problemom? Prvo, nemojte se paničariti! Preporučuje se provjeriti osnovne stvari, poput razine goriva i stanja svjećica. Ukoliko ste sigurni da je sve u redu, vrijeme je da se obratite stručnjaku.
Jedan od najjednostavnijih koraka je da provjerite dijagnostički kod. Moderni automobili imaju OBD (On-Board Diagnostics) sustav koji vam može dati informacije o problemima s motorom. Ako nemate OBD uređaj, mnogi auto servisi nude ovu uslugu kao dopunu.
Ne zaboravite redovito poslovati s mehaničarom. Odgovarajuće redovito održavanje vozila može spriječiti većinu problema. A ako naiđete na situaciju gdje auto počinje raditi čudne stvari, ne oklijevajte i obavezno se konzultirajte s iskusnim mehaničarom. I zapamtite: automobil vam može biti najbolji prijatelj, ali i najgori neprijatelj ako ga ne slušate!”