Zašto moj automobil ne pali nakon dužeg stajanja?

blue Volkswagen Beetle on grass field

Kada automobil stoji neiskorišten danima ili tjednima, poteškoće s pokretanjem nisu rijetkost. Ovo stanje može ukazivati na različite probleme, od pražnjenja akumulatora do kondenzacije u sustavu goriva. Hladno vrijeme, vlaga i starost dijelova automobila dodatno mogu pogoršati situaciju. Važno je razumjeti uzroke ovog problema kako biste ga učinkovito riješili i spriječili u budućnosti.

Jedan od najčešćih razloga zbog kojeg automobil ne pali nakon dužeg stajanja je pražnjenje akumulatora. Čak i kada je automobil ugašen, određeni sustavi, poput alarma ili centralnog zaključavanja, troše energiju. Ako je akumulator star ili slab, može se potpuno isprazniti nakon samo nekoliko dana mirovanja. To je posebno izraženo tijekom hladnijih mjeseci kada niske temperature smanjuju kapacitet akumulatora. Kada pokušate pokrenuti vozilo, možda ćete primijetiti slabost svjetala na instrument ploči ili ćete čuti samo „klik“ zvuk prilikom okretanja ključa. U ovom slučaju, rješenje je punjenje akumulatora pomoću punjača ili, ako je previše istrošen, njegova zamjena.

Još jedan čest uzrok je kondenzacija u sustavu goriva. Ako automobil dugo stoji, pogotovo u hladnom ili vlažnom okruženju, u spremniku goriva može se stvoriti voda. Ova voda otežava pravilno sagorijevanje i može uzrokovati poteškoće u pokretanju motora. Kod dizelskih automobila to je još problematičnije, jer se voda može zalediti u filtru goriva. Motor može „vergla“ ali neće upaliti, ili će raditi nepravilno nakon pokretanja. Rješenje je dodavanje aditiva koji uklanja vlagu iz goriva i provjera sustava kod stručnjaka, ako problem potraje.

Na niskim temperaturama i motorno ulje može uzrokovati poteškoće. Kada je hladno, ulje postaje gušće, što otežava njegovo kruženje kroz motor. To stvara dodatni otpor prilikom pokušaja pokretanja motora. Problem je još izraženiji ako je ulje staro ili neprikladno za zimske uvjete. Ako motor sporo „vergla“ ili zvuči tromo, vjerojatno je vrijeme za zamjenu ulja onim s nižom viskoznošću, poput 5W-30, koji bolje podnosi hladnoću.

Problemi sa svjećicama ili grijačima također mogu igrati važnu ulogu. Kod benzinskih motora, svjećice koje su istrošene ili prljave otežavaju stvaranje iskre potrebne za paljenje smjese goriva i zraka. Kod dizelskih motora, neispravni grijači mogu uzrokovati poteškoće pri paljenju, pogotovo u hladnim uvjetima. Ako motor pali nepravilno ili uz trzaje, važno je pregledati i zamijeniti svjećice ili grijače kako bi sustav ponovno funkcionirao optimalno.

Ne smijemo zaboraviti ni mogućnost da je spremnik goriva gotovo prazan. Ovo se događa češće nego što mnogi vozači misle. Ako automobil stoji dulje vrijeme, gorivo se može djelomično ispariti ili može doći do curenja. Kod dizelskih automobila, dodatni problem nastaje kada se u sustav goriva uvlači zrak, što dodatno otežava pokretanje motora. Provjerite razinu goriva i po potrebi natočite, a kod dizelskih vozila sustav će možda trebati odzračivanje kako bi se motor pokrenuo.

Dugotrajno stajanje također može uzrokovati koroziju na električnim kontaktima, uključujući one na akumulatoru. Kada kontakti postanu korodirani, protok struje je smanjen ili potpuno blokiran, što onemogućava pokretanje vozila. Ako prilikom pokušaja paljenja nema nikakve reakcije ili su kontakti vidljivo prekriveni bijelim ili zelenim naslagama, potrebno ih je očistiti. Nakon čišćenja provjerite je li sve dobro povezano kako biste osigurali nesmetan rad.

Problemi sa sustavom goriva također mogu biti uzrok. Ako su injektori začepljeni zbog taloga ili ako pumpa goriva ne radi ispravno, motor se možda neće uspjeti pokrenuti. Ovo je češće kod starijih vozila ili onih koja koriste nekvalitetno gorivo. Ako vaš automobil „vergla“ ali ne pali, a ne osjetite miris goriva iz ispuha, vjerojatno je problem u sustavu goriva. U tom slučaju, obratite se stručnjaku koji može pregledati injektore i pumpu goriva.

Kako biste spriječili poteškoće s paljenjem nakon dužeg stajanja, preporučuje se povremeno pokretanje automobila, čak i ako ga ne namjeravate voziti. Ovo održava akumulator napunjenim i osigurava da dijelovi motora ostanu u pokretu. Također, razmislite o punjaču za održavanje akumulatora, koji može pomoći da akumulator ostane u dobrom stanju tijekom duljih razdoblja nekorištenja vozila. Dodatno, dodavanje stabilizatora goriva u spremnik može spriječiti stvaranje taloga i vlagu u sustavu.

Dugotrajno nekorištenje automobila zahtijeva minimalno održavanje kako bi se izbjegli problemi. Ako poteškoće s paljenjem ipak nastanu, važno je brzo dijagnosticirati uzrok i poduzeti odgovarajuće korake. Redovito održavanje i pažnja prema vozilu ključni su za pouzdan rad, čak i nakon duljih razdoblja mirovanja.

Kako odabrati prave ljetne gume?

Ljetne gume su dizajnirane za optimalne performanse na visokim temperaturama. Za razliku od zimskih guma, koje imaju dublji gazni sloj i posebnu smjesu za prianjanje

Imate pitanje vezano za automobile?