Koji su osnovni alati koje treba imati u automobilu?

Sigurnost na cesti ovisi ne samo o vještinama vozača, već i o alatu koji imate u automobilu. Neočekivane situacije mogu se dogoditi u bilo kojem trenutku, a posjedovanje odgovarajućih alata može značiti razliku između brzog rješenja problema i dugotrajnog čekanja pomoći. U ovom ćemo članku detaljno proći kroz osnovne alate koje bi svaki vozač trebao imati u svom vozilu.

1. Rezervna guma i oprema za zamjenu gume

Jedna od najčešćih situacija u kojoj će vozači trebati alat je pucanje gume. Stoga, rezervna guma je apsolutno neophodna. Uz to, kako bi uspješno promijenili gumu, potrebni su vam i sljedeći alati:

  • Dizalica (jack) – omogućuje podizanje automobila kako biste zamijenili gumu.
  • Križni ključ – ključ potreban za skidanje vijaka na kotaču.
  • Rukavice – korisne za zaštitu ruku od prljavštine i oštrih predmeta.

Ova oprema mora biti u ispravnom stanju, a vozači bi trebali znati kako je koristiti prije nego što se nađu u situaciji da to moraju učiniti.

2. Set osnovnih ključeva i odvijača

Set ključeva i odvijača jedan je od najpraktičnijih kompleta alata koji možete imati u automobilu. Ovaj set može biti od velike koristi kada se suočite s manjim popravcima na automobilu, poput zatezanja vijaka, popravka ogledala ili nekih dijelova unutrašnjosti. Preporuča se imati:

  • Odvijače različitih veličina i vrsta – ravni i križni odvijači.
  • Ključeve različitih veličina – najčešće upotrebljavani ključevi za vozila su od 8 mm do 19 mm.
  • Multialat – praktičan alat koji kombinira različite funkcije, poput noža, kliješta, odvijača i pile.

Uz ove alate, možete obaviti osnovne popravke bez potrebe za profesionalnim mehaničarom.

3. Kabeli za paljenje (jumper kablovi)

Svaki vozač barem jednom u životu suoči se s praznim akumulatorom. U tom trenutku, kabeli za paljenje postaju neprocjenjivi. Ovi kablovi omogućuju vam da spojite svoj akumulator na drugi automobil i pokrenete motor. Važno je napomenuti:

  • Kabeli trebaju biti dovoljno dugi kako bi dosegli između dva automobila.
  • Pazite da povezujete pozitivne i negativne polove ispravno kako biste izbjegli oštećenja na vozilima.

Osim kabela za paljenje, preporučljivo je uložiti i u prijenosni punjač za akumulator (tzv. jump starter), koji može pokrenuti automobil bez potrebe za drugim vozilom.

4. Trostrani reflektirajući znak i sigurnosni prsluk

Prema zakonskim propisima, svaki automobil mora biti opremljen trostranim reflektirajućim znakom i sigurnosnim prslukom. U slučaju nesreće ili kvara na cesti, reflektirajući znak postavlja se nekoliko metara iza automobila kako bi upozorio ostale vozače na vašu prisutnost na cesti. Sigurnosni prsluk omogućuje vam da budete vidljiviji, posebno u uvjetima slabije vidljivosti.

Kako pravilno koristiti reflektirajući znak?

Reflektirajući znak treba postaviti minimalno 50 metara iza vašeg automobila na običnim cestama, odnosno 100 metara na brzim cestama i autocestama. Tako ćete osigurati dovoljno vremena da drugi vozači uspore i sigurno zaobiđu vaše vozilo.

5. Lampa i dodatne baterije

Voziti noću ili u uvjetima loše vidljivosti može biti izazovno, pogotovo kada imate kvar. Zato je važno imati lampu s jakim svjetlom. Uvijek je dobro nositi i dodatne baterije ili punjivu lampu kako ne biste ostali bez svjetla kad vam je najpotrebnije.

Moderni LED reflektori koji se mogu pričvrstiti na glavu također su korisni jer vam ostavljaju ruke slobodnima za rad, što je neprocjenjivo u hitnim situacijama.

6. Kompresor za gume i mjerač tlaka

Pravilno napumpane gume ključne su za sigurnu vožnju i optimalnu potrošnju goriva. U slučaju manjeg gubitka zraka, kompresor za gume može biti od velike pomoći. Ovi mali prijenosni uređaji omogućuju vam da napumpate gumu gdje god se nalazili. Također, uvijek je dobro imati mjerač tlaka u gumama kako biste provjerili točan pritisak u gumama i osigurali optimalne uvjete za vožnju.

7. Prva pomoć

Komplet prve pomoći je zakonski obvezan u većini zemalja, ali je i praktičan. U njemu bi trebali biti osnovni medicinski potrepštini kao što su zavoji, sterilne gaze, antiseptici i škare. Ovaj komplet može biti od vitalne važnosti u slučaju manjih ozljeda dok čekate hitnu pomoć.

Što bi komplet prve pomoći trebao sadržavati?

  • Sterilni zavoji i gaze.
  • Flasteri različitih veličina.
  • Pinceta i škare.
  • Dezinfekcijska sredstva (poput alkohola ili antiseptika).

8. Kanister za gorivo

Kada ostanete bez goriva daleko od benzinske postaje, prazan kanister može biti vaš spas. Iako nije preporučljivo nositi kanister s gorivom unutar automobila zbog sigurnosnih razloga, prazni kanister omogućuje vam da donesete gorivo iz najbliže benzinske postaje.

9. Vučna užad ili remen

Ako vaš automobil ne može nastaviti s vožnjom, a pomoć na cesti nije odmah dostupna, vučna užad može vam pomoći da premjestite automobil na sigurno mjesto. Vučne užadi trebaju biti izrađene od čvrstog materijala i dovoljno dugačke da omogućuju sigurno vučenje.

10. Nož i traka za popravke

Nož je univerzalni alat koji vam može pomoći u brojnim situacijama, od rezanja pojasa u hitnim slučajevima do otvaranja paketa. S druge strane, traka za popravke (poznata i kao duct tape) izuzetno je korisna za privremene popravke – od pričvršćivanja dijelova karoserije do zaustavljanja curenja tekućina.

Posjedovanje ovih osnovnih alata može značajno poboljšati vašu sigurnost i pripremljenost na cesti. Nikad ne znate kada ćete se suočiti s neočekivanom situacijom, a ovi alati omogućit će vam da brzo reagirate i nastaviti putovanje bez većih zastoja. Redovito provjeravajte stanje svojih alata i osigurajte da su uvijek u automobilu.

Imate pitanje vezano za automobile?