Sadržaj
ToggleMnogi vozači se suočavaju s frustrirajućim trenutkom kada na instrument tabli svijetli signal “Antipollution Fault”. Ta poruka može značiti razne stvari, ali najčešće se odnosi na probleme s ispušnim sustavom vozila, što može ukazivati na sve od lošeg senzora do problema s katalizatorom. Umjesto da odmah trče u servis, postoji nekoliko načina na koje možete pokušati resetirati ovu grešku sami, uz malo strpljenja i nekoliko osnovnih alata.
Razumijevanje greške antipollution fault
Prvo, shvatimo što zapravo znači greška antipollution fault. Ova poruka se najčešće pojavljuje kod vozila opremljenih dizelskim motorima, gdje se sustav za upravljanje ispušnim plinovima suočava s poteškoćama. To mogu biti problemi s filtrima čestica, senzora kisika, a ponekad čak i problematične svjećice ili sustav ubrizgavanja goriva. Svaki od ovih komponenti igra ključnu ulogu u smanjenju emisije štetnih plinova.
Osnovne provjere prije resetiranja
Prije nego što započnete s pokušajem resetiranja greške, važno je provesti nekoliko jednostavnih provjera. Prvo i osnovno, provjerite ima li ispušni sustav curenja. To možete učiniti vizualno pregledavajući cijevi i spojeve. Često se dogodi da nepostojeći problem izaziva lampicu na instrument tabli. Također provjerite ima li goriva u rezervoaru – ponekad elektronika reagira na nisku razinu goriva, što može prikazati grešku.
Povežite se s OBD-II skenerom
Jedan od najefikasnijih načina za resetiranje greške je korištenje OBD-II skenera, uređaja koji se povezuje s dijagnostičkim priključkom vašeg automobila. Ovaj zamašni mali alat omogućuje vam da pročitate kodove grešaka i eventualno ih izbrišete. Ako nemate skener kod kuće, njih možete pronaći u trgovinama autodijelova ili posuditi od prijatelja koji se bavi autima.
Jednostavno spojite skener u OBD-II port, obično smješten nedaleko od volana, uključite kontakt i pratite upute na ekranu. Čak i ako ste potpuni laik, većina uređaja je jednostavna za korištenje. Kada očitate kod greške, skener će vas često voditi kroz postupak brisanja. Samo se pobrinite da imate ključ u položaju “ON”.
Ručno resetiranje
Ako nemate OBD-II skener, postoji i opcija za ručno resetiranje greške. Prvo isključite vozilo i izvadite ključ iz igraču. Zatim otvorite poklopac motora i pronađite akumulator. Otpovežite negativni kabel akumulatora i ostavite ga odspojenim najmanje 10 minuta. Ova tehnika često može resetirati računala vozila, a moguće je da ćete tako ukloniti grešku.
Prije nego ponovno spojite kabel, preporučljivo je provjeriti da su svi konektori čvrsto povezani i da ne postoje znakovi hrđe ili oštećenja. Nakon opetovnog povezivanja, uključite automobil i provjerite je li lampica nestala.
Pazite na znakove
Nakon što ste izvršili postupak resetiranja, svakako obratite pažnju na ponašanje vozila. Osjećate li osjetne promjene u motoru? Radi li glatko? Ako se lampica ponovno upali, to može značiti da postoji neki ozbiljniji problem koji ne možete riješiti samo jednostavnim resetiranjem. U tom slučaju, najbolje je kontaktirati stručnjaka, jer ignoriranje greške može dugoročno naštetiti vašem vozilu.
Preventivni koraci
Kako biste izbjegli slične probleme u budućnosti, redovno održavanje je ključ. Provjeravajte razinu ulja, mijenjajte filtre i redovno posjećujte mehaničara na servis. Također, pridržavajte se preporuka proizvođača u vezi s tipom goriva koje koristite. Čest problem kod dizelskih vozila može biti korištenje niskokvalitetnog goriva, koje može dovesti do začepljenja filtarskih sustava.
Osim toga, pratite i svoje vozačke navike. Ako često vozite na kratkim udaljenostima, motor se možda neće dovoljno zagrijati kako bi učinkovitije radio. Ponekad je dobro uzeti automobil na dulje vožnje kako bi se sustav mogao “očistiti”.
Ukoliko slijedite sve ove korake, smanjit ćete mogućnost ponovnog pojavljivanja greške antipollution fault i produžiti životni vijek svog vozila. Sretno!